Loading...

Lesson: Data Sufficiency Basic - 15

Practice A Value Question

[Page 15 of 22]

Practice of a value question make you understand what are value questions and how you can deal them.

Let’s get a little practice doing value questions. Choose your answer, then click Continue.

What is the total cost for five apples and five pears?

  1. Two apples and ten pears cost $0.90.
  2. Two apples and two pears cost $0.50.
Statement (1) BY ITSELF is sufficient, but statement (2) by itself is not sufficient.
Statement (2) BY ITSELF is sufficient, but statement (1) by itself is not sufficient.
Both statements TAKEN TOGETHER are sufficient, but NEITHER statement BY ITSELF is sufficient.
EACH statement BY ITSELF is sufficient.
The two statements TAKEN TOGETHER are NOT sufficient.

Continue

Next to display next topic in the chapter.

Test Prep Lessons With Video Lessons and Explained MCQ

More for You
All in this Category

You may be interested in

Edwardes College - Peshawar

Edwardes College - Peshawar is a po ...

Colleges in cities of Sindh

Comprehensive lists of colleges in ...

Business School Admission Process

A detailed discussion about how you ...

Boost your Memory

Concrete methods to improve memory. ...

ISSB Coding Decoding Questions

All about to learn ISSB Coding Deco ...

SAT Subject Test Biology

Find all about SAT-II Biology with ...

Universities in Balochistan

A comprehensive list of universitie ...

COMSATS - BBA Hons

COMSATS Institute of Information Te ...